Danışmanlık Hizmeti ile İlgili Bilmeniz Gerekenler

Profesyonel Danışmanlık Nedir?

Profesyonel danışman, işletmelere, organizasyonlara ve kimi zaman da kişilere belli bir konuda uzman görüşü sağlayan kişidir. Danışmanlardan uzmanlık alanlarına göre her sektörde ve her çeşit kuruluşta faydalanılabilir. Danışmanlar bağımsız sözleşmeler yoluyla çalışabilirler ve genellikle aynı anda birden fazla müşterileri olur. İyi bir danışmanın alanında uzmanlaşmaya yetecek kadar saha tecrübesine sahip olması veya kendi alanında lisansüstü eğitim almış olması gerekir.

Danışmanlarla Çalışmak Neden Gereklidir?

Farklı boyutlardaki binlerce şirket, düzenli olarak danışmanlık firmaları ve bağımsız danışmanlarla çalışmaktadır. Bu yazımda, şirketlerin profesyonel danışmanlık hizmeti almalarının başlıca nedenlerini özetledim.

Şirketlerde liderlik pozisyonlarında bulunan üst düzey yöneticilerin günlük olarak gerçekleştirmeleri gereken stratejik ve operasyonel görevleri bulunur. Fakat bu iki türdeki görevleri birleştirmek her zaman mümkün olmayacaktır. Bu sebeple, şirketlerin çoğunda iyileştirmeler, geliştirmeler ve işe alım stratejileriyle ilgilenen bir kişi veya ekip bulunur. Ancak bir düşünün, bu kişi veya ekibin şirket yönetiminin her alanında bilgi sahibi olması mümkün olabilir mi? Bir danışmanlık şirketine başvurmanın başlıca sebeplerinden biri, söz konusu kişi veya ekibin, gerekli yetkinliklerle ikame edilmesinin sağlanması ve ekipteki çalışanların daha faydalı olabilecekleri spesifik alanlara yönlendirilmesidir.

Danışmanların tercih edilmesindeki ikinci önemli sebep ise tarafsızlıktır. Danışman, şirketin bir çalışanı olmadığından, çeşitli şirket içi ve duygusal faktörlerden etkilenmez ve şirketin en üst yöneticisinin fikirleriyle çelişiyor dahi olsa, yorumlarını mantık çerçevesinde ortaya koymaktan ve objektif tavsiyeler vermekten çekinmez. Bu yaklaşımın üst yönetimi memnun etmesi gerekmez ve tam da bu yaklaşım işbirliğinin etkinliğine ve iş sorunlarının yapıcı biçimde çözümlenmesine katkıda bulunur.

Alanlarında sahip oldukları bilginin yanı sıra, profesyonel danışmanlar çeşitli şirketlere verdikleri hizmetlerle, proje yönetimi alanında kapsamlı bir tecrübeye sahiptirler. Yani iş sorunlarının çözümünde yalnızca bilgilerini kullanmakla kalmaz, daha önceki işlerinde deneyimledikleri en iyi uygulamaları da hayata geçirirler. Hatta bu bilgi ve tecrübelerini müşterinin ekibiyle de paylaşıp onları da bu alanda eğitebilirler. Üst düzey yöneticilerin aynı şirkette geçirdikleri süre genellikle 3-5 sene arasıdır. Bir danışman ise aynı süre içinde farklı şirketlerden ve sektörlerden ortalama 10 projeye danışmanlık vermiş olur ve şirket yönetimindeki sorunların çözümüyle ilgili geniş bir tecrübe edinir.

Dışarıdan bir danışmanla işbirliği yapıyorsanız, iki şeyi çok iyi anlamanız önemlidir: (i) danışman şirketinizin rakibi değildir; (ii) danışman mucizeler yaratabilecek sihirbaz değildir. Gerçek bir danışman, kapsamlı ve çok yönlü tecrübeye sahip bir iş insanıdır; size yalnızca bazı değişikliklerin daha iyi ve daha hızlı biçimde nasıl yapılabileceği konusunda yardımcı olabilir.

Danışmandan Beklenebilecek Hizmetler Nelerdir?

Profesyonel bir danışmanın asli görevi semptomları iyileştirmek değil, problemin gerçek kaynağını tespit ederek yok etmektir. Bu çerçevede bir danışmandan bekleyebileceğiniz temel görevleri şöyle listeleyebiliriz:

 1. Bilgi sağlar
 2. Sorunları çözmek ve engellerin üstesinden gelmek
 3. Gizli fırsatları fark ederek sizi yönlendirmek
 4. Sorunları/engelleri/fırsatları teşhis ederek yeniden tanımlamak
 5. Tavsiyelerde bulunmak
 6. Projeyi yürütmek
 7. Düzeltici eylemler konusunda fikir birliği ve bağlılık oluşturmak
 8. Müşterinin öğrenme sürecini kolaylaştırmak
 9. Organizasyonel etkinliğin kalıcı olarak iyileştirilmesi

Şirketlerin Danışmana İhtiyaç Duydukları Alanlar Nelerdir?

 1. Geçici yardım ihtiyacı
 2. Tarafsız değerlendirme
 3. Sorunların çözümü veya fırsatların tespiti için üçüncü bir tarafa ihtiyaç duyulması
 4. Kriz durumunda ayakta kalma çabası
 5. Değişimin başlatılması
 6. Fon arayışı
 7. Anahtar personel seçimi
 8. Şirket-içi eğitim
 9. Uyuşmazlık çözümlenmesi
 10. Yönetimsel destek ihtiyacı
 11. Devlet ilişkileri ve yönetmeliklerle ilgili destek ihtiyacı
 12. Sosyo-ekonomik ve siyasi değişim

Dijital pazarlama ve elektronik ticaret konularında profesyonel danışmanlık almak için benimle buradan iletişime geçebilirsiniz.

Blog bültenine abone olarak yeni yazıların e-posta adresinize gelmesini ister misiniz?

tam bir dijital çağ adamı.. ortaçağ’da yaşamış olsaydı muhtemelen melankolik bir edebiyatçı olur, kendini dağlara vurur ya da nehirlere atardı. ama onun bahtına bu çağ düştü, o da dijital medya gurusu oldu, iyi oldu, çok da güzel oldu.

Bir Cevap Yazın

Site Footer