Kanada’nın Ontario Eyaletinde Ehliyet Almak

Önceden Türk ehliyeti olup da Ontario’da doğrudan G sınıfı ehliyet almayı planlayanlar için faydalı olabileceğini düşündüğüm bazı noktaları aşağıda paylaşacağım. Ontario’da 3 tip ehliyet var: G1, G2 ve G. Bunlarla ilgili bilgiler zaten birçok yerde mevcut. Ben London şehrindeki kendi deneyimim üzerinden her yerde bulamayacağınız konulara değinmeye çalışacağım. Biraz uzun ancak faydalı olacağını umuyorum.

1) Öncelikle London Drivetest Center’da yazılı sınava girerek G1 lisansını aldım. Türkiye’de 2 seneden daha eski bir ehliyetiniz varsa, G1 yazılı testini geçtikten sonra bir defaya mahsus olarak G2 testini ve atlayarak doğrudan G testine girme hakkınız oluyor. Eğer ilk seferde G testini geçemezseniz, bu sefer hem G2 hem de G testine girmeniz gerekecek ancak Türk ehliyetiniz sayesinde aralardaki 1’er senelik bekleme süresinden muaf oluyorsunuz.  Burada önemli bir nokta da konsolosluktan ehliyet onayı istemeleri. Bazı kaynaklarda ehliyet tercümesi deniyor ancak istedikleri şey tercümeden ziyade Türk ehliyetinin orijinalliğinin konsoloslukça doğrulanması, yani her halükârda konsolosluğa gitmeniz gerekecek. Ayrıca, G1 testi için ödeme alırken G2 testinin ödemesini de birlikte alıyorlar; daha sonra eğer doğrudan G testini geçerseniz ve G2 testine girmenize gerek kalmazsa, ücret iadesi için başvurabiliyorsunuz.

2) Ehliyet tercümesi denen belge için konsolosluk internet sitesi üzerinden noterlik işlemleri bölümünden randevu aldım, zira randevusuz kimseyi kabul etmiyorlar. Ayrıca, kaç kişi için kaç farklı işlem yaptırmak istiyorsanız her biri için ayrı ayrı randevu almanız gerekiyor; tek randevuyla birden fazla kişinin işlemini veya aynı kişinin farklı işlemlerini yapmıyorlar. Randevu saatimden yaklaşık 30 dakika önce Toronto’daki Konsolosluğa vardım ancak bekleme ve işlemimin tamamlanması yaklaşık 2 saat sürdü. Bu aşamada planlamanızı geniş yapmanızda fayda var, hemen halledip çıkarım diye düşünmeyin zira sizden önceki kişilerin karmaşık işlemleri varsa süre uzayabiliyor. Sonrasında London’a dönüp belgeyi Drivetest’e teslim ettim. Kendileri belgeyi sisteme girdiler ve doğrudan G sınavına girebilmem için gerekli ayarlamaları yaptılar. Bu belge burada 1 senelik araç kullanma tecrübesi yerine sayılıyormuş.

3) En önemli aşama olan G yol testi için çok çeşitli kaynaklardan çok çeşitli yorumlar okudum. Özellikle London’da G1’den sonra doğrudan G testine girenlere karşı önyargılı oldukları, doğrudan sınavdan bıraktıkları ve hatta ticari kaygılarla bu şekilde davrandıklarına dair birçok yorum yapılmıştı. Anladığım kadarıyla London’da yaşayan birçok kişi de G testi için komşu şehirlere ve hatta çok daha uzaktaki ufak şehirlere gitmeyi tercih ediyordu. Ancak test için farklı şehirlere gitmek benim pek aklıma yatmadı ve gidip bir sürücü kursuyla görüşüp fikir almaya karar verdim. Burada bulunan bir Driving School ile görüştüm ve aldığım duyumlardan bahsettim. Birçok kişinin sınavdan kalmasının kendi ülkelerinde sahip oldukları sürüş alışkanlıklarından ve Kanada’daki kuralların detaylarına hâkim olmamalarından kaynaklandığını; eğer sınav öncesi eğitim alınırsa sınavdan rahatlıkla geçilebileceğini; London Drivetest’in kurallara tamamen uyan ve hata yapmayan bir sürücüyü art niyetli biçimde sınavdan bırakamayacağını anlattılar. Anlattıkları üzerine birkaç gün düşündükten sonra birkaç saatlik direksiyon dersi alarak London’da sınava girmeye karar verdim.

4) Lisanslı bir eğitmenden 3 saat ders aldım. Kendisinden yol testi için hazır olduğuma dair onay aldıktan sonra G testi için randevumu oluşturdum. Türkiye’de 12 yıllık araç kullanma tecrübesine sahibim ve kurallara uyma konusuna özen gösteririm. Ancak dersler sırasında fark ettim ki Türkiye’deki kurallar ve önceliklerle Kanada’dakiler ciddi anlamda farklı ve bize ufak tefek hatalar gibi görünen detaylar onlar için sınavdan kalmaya sebep olacak büyük kusurlar. Burada en büyük öncelik yayalar ve güvenli biçimde araç kullanmak. Yani ne kadar tecrübeli olursanız olun, G yol testine girmeden yetkili bir eğitmenden ders almanın kesinlikle gerekli olduğunu söyleyebilirim.

5) Sonuç olarak, G yol testini ilk denememde geçtim ve G ehliyetimi aldım. Ancak London’da G ehliyeti almanın imkansızlığı ve London Drivetest’in önyargılı olmasıyla ilgili yapılan çeşitli yorumlar sebebiyle testi geçtiğim bana iletilene kadar sürekli endişeliydim. London’da teste girmek trafik yoğunluğu ve 401 ve 402 numaralı otoyollara bağlantısı olması sebebiyle, çevresindeki otoyolu olmayan küçük şehirlere göre daha zor olabilir. Araç kullanma tecrübesi olmayanlar için ufak şehirler cazip olabilir ancak tecrübesi olan kişiler, çevre şehirlere gitmek yerinde burada direksiyon dersi alarak London’da teste girmeyi düşünebilirler. Zira deneyen herkesi bırakmaları gibi bir durum söz konusu değil. İlla ki testinize giren denetmenin kişiliği de etkili oluyordur notlandırmada, ancak eğitmenim “eskaza hiç yapmadığın büyük bir hata yapmazsan bırakmazlar” yorumunu yaptı. 10 tane ufak hata yapsanız bile, büyük bir kusur olmadıkça genel olarak düzgün kullanırsanız testi geçebiliyorsunuz. Burada önemli olan büyük kusurlar ve küçük kusurlar neler ona hakim olabilmek çünkü kesinlikle Türkiye’deki gibi değil.

Eğer London’da yaşıyorsanız direksiyon hocamı tavsiye ederim. Adı Rashad. Numarası: +1 (519) 280-1571

Herkese iyi günler ve ehliyet sınavına gireceklere başarılar dilerim.

Faydalı Linkler:

 

Samet Kaşık

tam bir dijital çağ adamı.. ortaçağ’da yaşamış olsaydı muhtemelen melankolik bir edebiyatçı olur, kendini dağlara vurur ya da nehirlere atardı. ama onun bahtına bu çağ düştü, o da dijital medya gurusu oldu, iyi oldu, çok da güzel oldu.

Bir Cevap Yazın

Site Footer