Mimarlık Şirketleri için Pazarlama Stratejileri

Mimarlık Şirketleri için Pazarlama Stratejileri

Diğer tüm alanlarda olduğu gibi mimarlık şirketleri için de güçlü bir satış stratejisi olmaksızın müstakbel müşterilerle iletişim yürütülebilmesi pek mümkün değildir. Ancak yürütmeye başlamadan önce bu iletişimin kurulması gereklidir. Telefonla arama gibi eski tarz stratejiler işe yarayabilir ancak içinde bulunduğumuz teknoloji dünyasında kendi başlarına yeterli olmayacaklardır. Doğrudan satış odaklı olmak potansiyel müşterileri sizden soğutabilir. Bunun yerine, marka algınızı oluşturarak potansiyel müşterileri bilgilendirecek pazarlama stratejileri izlemek çok daha faydalı olacaktır.

Bu çerçevede, belli pazarlama fikirlerinin mimarlık şirketleri için daha uygun olduğu söylenebilir. Özellikle kemikleşmiş bir pazarlama stratejisi olmayan yeni şirketler için bunların oluşturulması hayati bir önem teşkil etmektedir.

Peki nereden başlamak gerekir? Rekabetin içinden sıyrılmanızı sağlayacak pazarlama stratejileri nelerdir?

 1. Sosyal Medya Kullanın!

Mimarlık şirketleri için sosyal medyanın önemini hafife almayın. Tamamen ücretsiz olan bu sosyal medya sayfaları, eğer doğru kullanılırsa, sizin yeni müşterilere açılan kapınız olabilir. Kapsamlı bir sosyal medya stratejisi size tahmininizin çok üstünde fayda sağlayacak ve sizi rakiplerinizin bir adım önüne geçirecektir.

 1. Pozisyonunuzu Tanımlayın!

Pozisyonunuzu doğru belirleyerek, müşterilerinize kim olduğunuzu ve onlar için neler yapılabileceğini net olarak aktarmak çok önemlidir. Birçok şirket mimarlığın farklı alanlarındaki yeteneklerinden bahsederek daha fazla müşteri etkilemeye çalışmaktadır. Ancak bu taktik, müşteride şirketin kaliteden ödün vereceği izlenimini uyandırır. Klişe olsa da ‘Her işten anlayan hiçbir işte usta olamaz’ sözü bu durumda kesinlikle geçerlidir. Bundan kaçınmak için işin başında uzmanlık alanınızı doğru belirleyerek net bir şekilde buna vurgu yapmanız gerekir.

 1. Talep/Müşteri Yaratma Hizmetlerinden Faydalanın!

Mimarlık şirketleri için en eski pazarlama stratejilerinden biri olsa da, farklı yöntemlerle sağlanan talep/müşteri yaratma hizmetleri hala işe yaramaktadır. Doğrudan telefonla arama, bu yöntemlerin en yaygını olmasına rağmen, direkt olarak aranmaktan hoşlanmayacak insanları şirketinizden soğutma riski taşımaktadır. Bazı müşteri/talep yaratma şirketleri ise farklı bir yöntem olarak dijital pazarlamayı kullanır. Online reklamlar ve formlar oluşturarak sizin hizmetlerinizle ilgilenen kişilerin iletişim bilgilerini alır ve size iletirler. Sizin hizmetlerinize ilgi göstermiş olan bu kişilere, yüksek müşteri potansiyeline sahip gözüyle bakabilirsiniz.

 1. İnternet Sitenizdeki Portfolyonuza Yatırım Yapın!

Birçok mimarlık şirketi, dijital pazarlama söz konusu olduğunda ortalamanın altında kalmaktadır. İnternet sitelerini basit bir kartvizit olarak görürler ve şirket markası oluşturmak amacıyla kullanmak yerine, sitelerinde sadece temel bilgilerini sergilerler. Bu hatayı yapmaktan kaçınmalısınız. Çünkü dijital pazarlama mimarlık şirketleri için çok kuvvetli bir araçtır. İnternet siteniz, geçmiş projelerinizi sergilemeniz için size benzersiz bir alan sunar. Portfolyonuzdaki işleri detaylı olarak internet sitenizde sergileyerek potansiyel müşterileri etkileme şansına sahip olabilirsiniz.

 1. Topluluk Önünde Konuşmaya Başlayın!

Markanızın bilinirliğini sağlamak için online içerik paylaşmanın çok büyük faydaları olsa da, bazı müşteriler sizi etten kemikten bir insan olarak da karşılarında görmek isteyeceklerdir. Topluluk önünde konuşma yapmanızı sağlayacak etkinlikler, itibar ve bilinirliğinizi arttırmak ve mimarlık hizmetlerinizi etkili biçimde pazarlamak açısından büyük önem taşımaktadır. Konuşma yapacağınız salon, sizin fikirlerinizi duymak isteyen insanlarla dolu olacaktır. Daha da önemlisi, fikirleriniz diğer herkesin fikrinden daha yüksek sesle dile getirilmiş olacağından, konuşma yapmak topluluk üzerinde yüksek bir etkiye sahip olmanızı sağlayacaktır.

 1. Asansör Konuşmanız Üzerine Çalışın!

Güçlü bir asansör konuşması, mimarlık şirketleri açısından en temel pazarlama stratejilerinden biridir. Bir sohbetin başında karşınızdakini etkilemek ve potansiyel müşterilerinizin daha fazlasını duymayı istemelerini sağlamak için bulunmaz bir araçtır. Yalnız, asansör konuşmasını müşterilere satış yaparken yaptığınız uzun konuşmalarla karıştırmamak gerekir. Kısa, hızlı ve hedefe yönelik olmalıdır.

 1. Projelerinizi ve Yazılarınızı Yayınlatın!

İtibarınızı projelerinizin/yazılarınızın yayınlanmasından daha hızlı geliştirecek bir araç daha yoktur. Neyse ki mimarlar için projelerini yayınlatabilecekleri yayın seçenekleri oldukça fazla ve çeşitlidir. Çalışmanızın yayınlanması, size sektörde tanınırlık sağlayacak ve yeni fırsat kapıları açacaktır. Potansiyel müşteriler sektörde bir uzman olduğunuzu görürlerse, siz mimarlık hizmetlerinizi pazarlarken sizi dinlemeye daha hevesli olacaklardır.

 1. E-Bülteninizi Olabildiğince Çok Kişiye Ulaştırın!

Ziyaretçileri kendine çeken harika bir internet siteniz olabilir, ancak aynı insanların sitenizi sürekli ziyaret etmesini nasıl sağlayacaksınız? Sitenizde gördüklerini sevmiş olsalar da, hizmetinize o anda ihtiyaçları olmayabilir. Eğer bu insanların sitenizle sürekli etkileşim halinde olmalarını sağlamanın bir yolunu bulmazsanız, hizmetinize ihtiyaçları olduğunda varlığınızı çoktan unutmuş olabilirler. Bunu aşmanın en kolay yolu, internet sitenize giren kişileri haftalık veya aylık e-bültenlerinize abone olmaya ikna etmektir.

 1. Potansiyel Müşterileri Portföyünüzden Çıkarmayın!

Firmaların çoğu, kendilerine olumsuz dönüş yapan potansiyel müşterileri portföylerinden çıkartırlar. Bu ilk etapta mantıklı görünse de, potansiyel bir müşterinin o anda hizmetinizi kullanmak istememesi gelecekte de kullanmayacağı anlamına gelmez. Bu sebeple olumsuz dönüş yapmış dahi olsalar, potansiyel müşterileri portföy dışına çıkartmamak gerekir.

 1. Yeni Teknolojilerinden Faydalanın!

Mimari hizmetleri pazarlamanın temel unsurlarından birisi de sürünün önünde olmaktır. Müşteriler zamana ve değişime ayak uydurabilen şirketlerle çalışmayı tercih ederler. Şöyle düşünün; potansiyel bir müşteriye sunum yapan beş şirketten birisiniz. Diyelim ki, diğer dört şirket sunumları esnasında portfolyolarının ve modellerinin üzerinden geçtiler. Sonrasında siz odaya bir sanal gerçeklik donanımıyla girdiniz ve müşteri adayına fikirlerinizi sözlü olarak anlatmak yerine sanal gerçeklik yoluyla görmelerini sağladınız. Bilin bakalım müşteri en çok hangi sunumdan etkilendi? Sonuç olarak, yeni teknolojilere ayak uydurmak şirketinizi pazarlamanıza yardımcı olacak ve sizi rakiplerinizin birkaç adım önüne geçirecektir.


Mimarlık şirketleri için en kullanışlı ve en etkili 10 pazarlama stratejisini özetledim. Eğer yukarıda anlattığım konularla ilgili yardıma ihtiyacınız olduğunu düşünüyorsanız, danışmanlık için şuradan iletişime geçebilirsiniz.

 

Samet Kaşık

tam bir dijital çağ adamı.. ortaçağ’da yaşamış olsaydı muhtemelen melankolik bir edebiyatçı olur, kendini dağlara vurur ya da nehirlere atardı. ama onun bahtına bu çağ düştü, o da dijital medya gurusu oldu, iyi oldu, çok da güzel oldu.

1 comments On Mimarlık Şirketleri için Pazarlama Stratejileri

 • Kendi markani tasarla 🙂 mimarlar icin ufuk acan bir yazi olmus.

Bir Cevap Yazın

Site Footer

%d blogcu bunu beğendi: