Motivasyon Mektubu Nasıl Yazılır?

Motivasyon Mektubu Nasıl Yazılır?

Genellikle bir lisansüstü programa başvuru yapmak istediğinizde veya iş başvurularında karşınıza çıkan motivasyon mektubu, başvurunuzun kaderini belirleme gücüne sahiptir. Sizinle aynı niteliklere sahip diğer adaylar arasından sıyrılmanızın en kolay yolu olan motivasyon mektubunu ciddiye almak ve özen göstermek bu sebeple oldukça önemlidir. Motivasyon mektubunda, başvurulan pozisyona olan ilginiz, başvuru sebebiniz, bu başvuruda size avantaj sağlayabilecek olan nitelikleriniz gibi konularda bilgi verebilir ve sizinle denk niteliklere sahip olan diğer başvuru sahiplerinin arasında ön plana çıkma şansı yakalayabilirsiniz. Ancak motivasyon mektubunun size avantaj sağlayabilmesi için doğru ve özenli bir biçimde hazırlanmış olması şarttır.

Bu yazımda, motivasyon mektubu hazırlarken size yardımcı olabilecek püf noktalarını, yapılması ve yapılmaması gerekenleri paylaşacağım.

Püf Noktaları:

 • En önemli noktalardan biri, mektubunuzu okuyacak olan kişilerin sizi tanımıyor olmalarıdır. Bu sebeple, başvurunuzda sunduğunuz diğer evraklarda bahsedilmemiş olan ancak başvurunuzla alakası olduğunu düşündüğünüz bilgileri; eğitim hayatınız veya önceki tecrübelerinizdeki önemli detayları paylaşmanız gerekecektir.
 • İlgili şirkete/okula; pozisyona/lisansüstü programa başvuru sebebiniz de belirtmeniz gerekenler arasındadır. Tercihinizde rol oynayan etkenlerden kısaca bahsetmeniz yeterli olacaktır.
 • İlgili pozisyona/programa seçilmenizin sizin için öneminden bahsetmeli ve gelecek planlarınız açısından nasıl bir rol oynayacağına değinmelisiniz. Böylece, o pozisyona/programa kendinizi adamanız için geçerli bir sebebiniz olduğunu hissettirme şansınız olacaktır.
 • Başvurduğunuz pozisyona/programa yapabileceğinizi düşündüğünüz katkılardan ve kabul edilmeniz halinde sağlayacağınız faydalardan bahsetmeniz şansınızı arttıracaktır.
 • Mektubun formatı ülkeden ülkeye ve kurumdan kuruma değişiklik gösterse de, motivasyon mektupları resmi mektuplardır ve resmi yazışma ve dilekçelerde olduğu gibi hem kendi adres bilgilerinizi hem de karşı tarafın adres bilgilerini, mektubun yazıldığı tarih ve yeri mektuba eklemeniz gerekecektir.
 • Eğer özel bir karakter/sayfa limiti konulmuyorsa, ortalama bir motivasyon mektubunun 500-600 kelime arasında olması yeterlidir.
 • Mektubunuzu teşekkür ederek bitirmek yerinde olacaktır.

NOT: Motivasyon mektubuna başlamadan önce yapmanız gereken şey bahsedeceğiniz konuları ve yanıtlayacağınız soruları belirleyerek kabaca bir taslak oluşturmaktır. Bu taslak üzerinden ilerlemeli, gerektiği hallerde çevrenizdekilere danışarak metni son haline getirmelisiniz.

Yapılmaması gerekenler:

 • Mektubu yazmayı son ana bırakıp hepsini bir gecede yazmaya çalışmayın. Motivasyon mektubunun başvurunuzun en kritik dokümanlarından biri olduğunu unutmamalı ve bir süre üzerinde çalışmalı, tekrar tekrar okuyarak en mükemmel hale getirmelisiniz.
 • Niyet mektubu bir özgeçmiş değildir. Özgeçmişinizi zaten sunmuş olacağınızdan motivasyon mektubunda özgeçmişinize yazamadığınız ancak başvurunuza katkı sağlayacağını düşündüğünüz detaylardan bahsetmeli; hayatınızdaki her detayı sıralamamalısınız.
 • Aksi talep edilmedikçe, motivasyon mektubuna fotoğraf veya internet sitesi bağlantısı eklememelisiniz.
 • İnternette bulduğunuz başkasına ait bir motivasyon mektubu örneği sizi anlatmıyor olacağından, kopyala-yapıştır metodu ile hazırlanmış bir mektup size avantaj sağlamayacağı gibi, bu süreçte size zararı da dokunacaktır.
 • Uzun ve ağdalı cümlelerden, karmaşık ifadelerden kaçınmalısınız. İfadeleriniz sade ve net olmalı; okuyan kişiyi yormamalıdır.
 • Mektubunuzda doğrudan kendinizi övmektense, olumlu özelliklerinizi ön plana çıkaran ifadeler seçmelisiniz. Olumlu yönlerinizi fazla abartmaktan kaçınmalı ve gerçekçilikten uzaklaşmamaya dikkat etmelisiniz.
 • Sıkça yapılan bir hata da sık kullanmadığınız ve anlamından emin olmadığınız kelimeler kullanmaktır. Sizi ön plana çıkarması gereken motivasyon mektubunuzun rezil olmanıza yol açmaması için yazdıklarınızın anlamını ve ifadelerin kullanım biçimlerini çok iyi bilmelisiniz.

Motivasyon mektubu, birçok kişiye göre yazılması en zor yazılardan birisidir. Ancak başvurunuzda sizin özgünlüğünüzü, niyetinizi, tutkunuzu, öne çıkan niteliklerinizi açıklayabileceğiniz bir alan olması sebebiyle kesinlikle yeri doldurulamaz bir fırsat olarak görülmelidir. Özgeçmişinizi, akademik kayıtlarınızı ve geçmiş tecrübelerinizi değiştiremezsiniz ama yine de ilgi çekici bir motivasyon mektubu ile çoğu kişinin önüne geçerek kabul edilme ihtimalinizi arttırabilirsiniz.

İngilizce motivasyon mektubu örneklerini aşağıda bulabilirsiniz.

İş başvurularınız için motivasyon mektubu örneği

Yüksek lisans başvurularınız için motivasyon mektubu örneği

Başvurularınızda başarılar!

 

Samet Kaşık

tam bir dijital çağ adamı.. ortaçağ’da yaşamış olsaydı muhtemelen melankolik bir edebiyatçı olur, kendini dağlara vurur ya da nehirlere atardı. ama onun bahtına bu çağ düştü, o da dijital medya gurusu oldu, iyi oldu, çok da güzel oldu.

3 comments On Motivasyon Mektubu Nasıl Yazılır?

Bir Cevap Yazın

Site Footer

%d blogcu bunu beğendi: