Yurtdışından iPhone Almak

Yurtdışından iPhone Almak

Bir seneyi aşkın bir süredir iPhone 6 Plus kullanıyorum. iPhone 7’nin ilk satışa çıktığı gün Kanada’daydım ve bir yandan acaba alsam mı diye düşünürken bir yandan da kendimi yeni telefonuna ihtiyacım olmadığına ikna etmeye çalışıyordum. O dönemde, Eylül 2016 kuruyla iPhone 7 32 GB 2050 TL’ye geliyordu. Tabi ki mantığımın sesini dinledim ve telefonu almadan Türkiye’ye döndüm.

Daha önce Macbook’umu yurtdışından aldığımdan, fiyat avantajı her zaman aklımı çelen bir unsurdu. Ancak Türkiye’nin uluslararası garanti kapsamından çıkartılması gerçeğini de unutmamak gerekiyor. Ancak iPhone almak söz konusu olduğunda, fiyat avantajının çok yüksek olması halinde bu riskin alınabileceğini; en kötü ihtimal bir yolunu bulup aldığım ülkede garantiye verilebileceğimi düşünüyordum.

Derken evde bir telefon ihtiyacı doğdu ve ne yapabiliriz diye düşünürken bir arkadaşımın Amerika’ya iş seyahatine gideceğini öğrenerek sevindik. Amerika’dan iPhone almanın dünyadaki diğer ülkelere göre çok daha uygun olduğu düşünülünce, Amerika’ya gidecek nazımızın geçtiği bir tanıdığımızın olması harika bir fırsat oldu. Arkadaş da sağ olsun bizi kırmadı ve sipariş ettiğimiz iPhone 7 SIM-free Black 32GB cep telefonunu Apple Boylston Street mağazasına gidip aldı. Telefon satın alındığı zaman faturası sizin e-posta adresinize gönderiliyor. Detayları görmeniz açısından faturayı aşağıda paylaşıyorum.

Samet Kaşık

Eğer mağazaya gitme şansı olmayacaksa telefonu Apple US online mağazasından satın alarak ABD içindeki istediğiniz bir adrese iletilmesini de sağlayabilirsiniz. Ben daha önce Macbook alırken bu yöntemi kullanmış ve yola çıkmadan bir gün önce kalacağımız otelin adresini vererek Apple Thailand online mağazasından sipariş etmiştim. Online siparişimde de herhangi bir sorun yaşamamıştım.

Ayrıca dikkat edilmesi gereken bir konu da vergiler. Öğrendiğim kadarıyla eyaletlere göre vergi oranları da değişiklik gösteriyor; yani seçme şansınız varsa, Amerika’da nereden iPhone alacağınıza karar vermeden önce bu konuyu da bir araştırmanızı öneririm. Bir de istediğiniz özelliklerdeki ürünün Apple’ın hangi şubesinde olup olmadığını kontrol edebileceğiniz iStockNow isimli siteye bir göz atmanızı tavsiye ederim.

Yurtdışından aldığınız elektronik ürünlerin ülkeye girişlerinde, eğer 1-2 tane ürünle geliyorsanız hiçbir sorun yaşamazsınız. Tabi aldığınız ürün sayısı fazlaysa ve bu ticarete dökeceğiniz izlenimini uyandırıyorsa gümrükte çevrildiğiniz anda sıkıntı yaşamanız muhtemeldir. Yani satıp kar edeceğim diye tutup da 4 tane iPhone 3 tane Macbook ile giriş yapmaya çalışmayın derim ben, el koyulursa zararlı çıkarsınız.

Diğer bir önemli konu, telefonu Türkiye’de kullanmaya devam etmek istiyorsanız eğer, 120 gün içerisinde pasaportunuza IMEI kaydını yapmanız gerekiyor. Bunu https://www.turkiye.gov.tr/btk-imei-kaydet ve Gelir İdaresi Başkanlığı internet sitesinden oldukça hızlı bir şekilde yapabilirsiniz. Kayıt ücreti 170.70 TL’dir ve IMEI’nin kaydedileceği pasaport ile son 120 gün içerisinde ülkeye giriş yapılmış olması koşulu bulunmaktadır. Bir pasaporta 2 yılda sadece bir tane telefon kaydı yaptırılabileceğinden, eğer sizin son 120 gün içerisinde ülkeye girişiniz bulunmuyorsa sizin için bu iyiliği yapacak esaslı bir arkadaş bulmalısınız ki bu da göz önünde bulundurulması gereken önemli hususlardan birisidir.

Tüm bunlara ilave olarak tekrar açıkça dile getirmek isterim ki, Türkiye, Apple’ın ‘‘uluslararası garanti kapsamındaki ülkeler’’ listesinden çıkarılmış olup, yurtdışından alacağınız herhangi bir Apple ürününün Türkiye’de garantisi bulunmayacaktır. Yani yurtdışından iPhone almak, garanti kapsamı dışında olma riskini alacağınız anlamına geleceğinden ciddi bir fiyat farkı yoksa tavsiye edeceğim bir durum değildir.

Apple ürünlerinin farklı ülkerdeki güncel fiyatlarına bu siteden bakabilirsiniz: http://appleflight.com

Blog'a üye olarak yeni yazıların mail'inize gelmesini ister misiniz?

tam bir dijital çağ adamı.. ortaçağ’da yaşamış olsaydı muhtemelen melankolik bir edebiyatçı olur, kendini dağlara vurur ya da nehirlere atardı. ama onun bahtına bu çağ düştü, o da dijital medya gurusu oldu, iyi oldu, çok da güzel oldu.

18 yorumlar On Yurtdışından iPhone Almak

 • En ucuz iphone nereden alinir diye dusunurken cevabi en alttaki linkde buldum. En ucuz iphone7 plus hangi ülkede ?

 • Avrupadan gelen iphone la 1 yil apple garanti kapsaminsa degil mi artık?

 • Dün kadikoy bir iphone saticisiyla görüştüm almanyadan getirdikleri ve 1 yil garantisi olduğunu söylediler bana

 • merhaba,
  Yazınızı okudum ve tam da dediğiniz gibi her şey ancak bir şey hariç.Yurtdışından alınan telefonlar hala apple tarafından garantili bizzat kendim yaşadım.Ancak sadece zorlu veya akasya da işlem yaptıramıyorsunuz.Bunun dışında distrbtör olan her yerde ( Lydia,kvk,genpa vs) götürdüğünüzde onlar aracılığıyla apple’a gidiyor ve o şekilde hizmet alıyorsunuz.Bu hususu paylaşmakta fayda var.

  • Merhaba Deniz,

   Bilgilendirme için çok teşekkür ederim. Lydia teknik servis ile az önce telefon görüşmesi yaptım. 1 yıllık teknik destek sağladıklarını doğruladılar.

 • Merhaba yeni iphone alacağım. Yakında bir tanıdığım Amerika’ya gidecek ve eğer istersem iPhone X getirebilir durumda.Merak etiğim Türkiye’de garanti olmaması durumu sorun çıkartır mı?Ekstradan burda garantiveya sigorta yaptırabiliyor muyum?Ya Türkiye’den iPhone 8 Plus yada Amerika’dan iPhone X alacağım.Sizce hangisi mantıklı

  • Merhaba Furkan,

   iPhone almaya karar verdiysen Amerika’dan iPhone X almak daha mantıklı bana göre. Alacağın cihazın 1 yıl garantisi olacaktır. Distribütörler aracılığıyla servise verebilirsin cihazını.

 • Geri dönüşünüz için teşekkürler, yalnız Amerika’dan alınan cihazlarda 1 yıllık garanti geçerli değil diyorlar.Avrupa için geçerliymiş.Bu konuda net bilginiz var mı 1 yıllık garanti kesin olacak mı?Bir de iPhone X da kronik problemler olabilir gibi yorumlar okudum.Bu konuda sizin fikriniz nedir?

 • Merhaba akrabam amerikadan bana bir iphone 8 plus getiricek ancak kendisine de bir tane aldı o kendi pasaportuna kendi telefonunu işleticek ben herhangi bir ülkeye gidip Türkiye ye giren bir kişinin pasaportuna kayıt ettirebilir miyim?

 • Selamlar, Amerikada yaşayan arkadaşımın adresine iPhone X göndericem ama apple usa sitesinde bilgilere ne yazmam gerekiyor? Mesela fatura adresine benim kendi adresimi mi yazıcam? Apple kimliğim tr deki ile aynı mı olması lazım?

  • Merhaba Emir,

   Göndereceğin arkadaşının adresini fatura adresi olarak yazabilirsin. Kendi apple kimliğinden giriş yapıp alabilirsin. Fatura adı ile irtibata geçilecek kişi farklı kişiler olabilir.

Bir Cevap Yazın

Site Footer

%d blogcu bunu beğendi: