Yurtdışından iPhone Almak

Yurtdışından iPhone Almak

Bir seneyi aşkın bir süredir iPhone 6 Plus kullanıyorum. iPhone 7’nin ilk satışa çıktığı gün Kanada’daydım ve bir yandan acaba alsam mı diye düşünürken bir yandan da kendimi yeni telefonuna ihtiyacım olmadığına ikna etmeye çalışıyordum. O dönemde, Eylül 2016 kuruyla iPhone 7 32 GB 2050 TL’ye geliyordu. Tabi ki mantığımın sesini dinledim ve telefonu almadan Türkiye’ye döndüm.

Daha önce Macbook’umu yurtdışından aldığımdan, fiyat avantajı her zaman aklımı çelen bir unsurdu. Ancak Türkiye’nin uluslararası garanti kapsamından çıkartılması gerçeğini de unutmamak gerekiyor. Ancak iPhone almak söz konusu olduğunda, fiyat avantajının çok yüksek olması halinde bu riskin alınabileceğini; en kötü ihtimal bir yolunu bulup aldığım ülkede garantiye verilebileceğimi düşünüyordum.

Derken evde bir telefon ihtiyacı doğdu ve ne yapabiliriz diye düşünürken bir arkadaşımın Amerika’ya iş seyahatine gideceğini öğrenerek sevindik. Amerika’dan iPhone almanın dünyadaki diğer ülkelere göre çok daha uygun olduğu düşünülünce, Amerika’ya gidecek nazımızın geçtiği bir tanıdığımızın olması harika bir fırsat oldu. Arkadaş da sağ olsun bizi kırmadı ve sipariş ettiğimiz iPhone 7 SIM-free Black 32GB cep telefonunu Apple Boylston Street mağazasına gidip aldı. Telefon satın alındığı zaman faturası sizin e-posta adresinize gönderiliyor. Detayları görmeniz açısından faturayı aşağıda paylaşıyorum.

Samet Kaşık

Eğer mağazaya gitme şansı olmayacaksa telefonu Apple US online mağazasından satın alarak ABD içindeki istediğiniz bir adrese iletilmesini de sağlayabilirsiniz. Ben daha önce Macbook alırken bu yöntemi kullanmış ve yola çıkmadan bir gün önce kalacağımız otelin adresini vererek Apple Thailand online mağazasından sipariş etmiştim. Online siparişimde de herhangi bir sorun yaşamamıştım.

Ayrıca dikkat edilmesi gereken bir konu da vergiler. Öğrendiğim kadarıyla eyaletlere göre vergi oranları da değişiklik gösteriyor; yani seçme şansınız varsa, Amerika’da nereden iPhone alacağınıza karar vermeden önce bu konuyu da bir araştırmanızı öneririm. Bir de istediğiniz özelliklerdeki ürünün Apple’ın hangi şubesinde olup olmadığını kontrol edebileceğiniz iStockNow isimli siteye bir göz atmanızı tavsiye ederim.

Yurtdışından aldığınız elektronik ürünlerin ülkeye girişlerinde, eğer 1-2 tane ürünle geliyorsanız hiçbir sorun yaşamazsınız. Tabi aldığınız ürün sayısı fazlaysa ve bu ticarete dökeceğiniz izlenimini uyandırıyorsa gümrükte çevrildiğiniz anda sıkıntı yaşamanız muhtemeldir. Yani satıp kar edeceğim diye tutup da 4 tane iPhone 3 tane Macbook ile giriş yapmaya çalışmayın derim ben, el koyulursa zararlı çıkarsınız.

Diğer bir önemli konu, telefonu Türkiye’de kullanmaya devam etmek istiyorsanız eğer, 120 gün içerisinde pasaportunuza IMEI kaydını yapmanız gerekiyor. Bunu https://www.turkiye.gov.tr/btk-imei-kaydet ve Gelir İdaresi Başkanlığı internet sitesinden oldukça hızlı bir şekilde yapabilirsiniz. Kayıt ücreti 170.70 TL’dir ve IMEI’nin kaydedileceği pasaport ile son 120 gün içerisinde ülkeye giriş yapılmış olması koşulu bulunmaktadır. Bir pasaporta 2 yılda sadece bir tane telefon kaydı yaptırılabileceğinden, eğer sizin son 120 gün içerisinde ülkeye girişiniz bulunmuyorsa sizin için bu iyiliği yapacak esaslı bir arkadaş bulmalısınız ki bu da göz önünde bulundurulması gereken önemli hususlardan birisidir.

19.07.2019 Edit: Yolcu beraberinde getirilen telefon kullanım harcı bedeli 1500 TL olarak yeniden belirlenmiştir. Kaynak: http://www.resmigazete.gov.tr/eskiler/2019/07/20190719-16.pdf

Bugün yayımlanan resmi gazete ile birlikte yurtdışından yolcu beraberinde getirilecek cep telefonlarında, 2 yılda bir getirebilme hakkı 3 yıla çıkartılmıştır. 15.05.2019

Yurtdışına uygun ücretlerle para göndermek için TransferWise‘ı kullanabilirsiniz.

Tüm bunlara ilave olarak tekrar açıkça dile getirmek isterim ki, Türkiye, Apple’ın ‘‘uluslararası garanti kapsamındaki ülkeler’’ listesinden çıkarılmış olup, yurtdışından alacağınız herhangi bir Apple ürününün Türkiye’de garantisi bulunmayacaktır. Yani yurtdışından iPhone almak, garanti kapsamı dışında olma riskini alacağınız anlamına geleceğinden ciddi bir fiyat farkı yoksa tavsiye edeceğim bir durum değildir.

Apple ürünlerinin farklı ülkerdeki güncel fiyatlarına bu siteden bakabilirsiniz: https://www.applecompass.com/

4 Aralık tarihinde ülkemizde resmi olarak satışa sunulacak olan iPhone Xs, 9.899 TL’lik, iPhone Xs Max ise 10.999 TL’lik fiyat etiketine sahip olacak. Açıklanan rakamlar, telefonların 64 GB versiyonlarında geçerli olacak.

Yurtdışından Macbook Almak

Samet Kaşık

tam bir dijital çağ adamı.. ortaçağ’da yaşamış olsaydı muhtemelen melankolik bir edebiyatçı olur, kendini dağlara vurur ya da nehirlere atardı. ama onun bahtına bu çağ düştü, o da dijital medya gurusu oldu, iyi oldu, çok da güzel oldu.

32 comments On Yurtdışından iPhone Almak

 • iyi günler Amerikadan Iphone XS sımfree almak istiyorum. Telefonun Türkiye de çalışmasında sorun olur mu? Türkiye de garantisi olmadığını biliyorum ama ben çalışıp çaklışmayacağından tedirginim bilgi verebilirmisiniz.

  • Merhaba Gizem,
   Telefonu TR’de sorunsuz kullanabilirsin. Garanti konusunda ”Lydia” 1 yıl destek sağlıyor. Telefonunu kayıt ettirmek gerekiyor. Bununla ilgili yazıda detaylı bilgi yer almaktadır.

 • Sipariş verirken U.S mobil numarası istiyor. TR numarası yazsak olur mu?

  • Mail adresin doğru olduktan sonra sorun olmaz. US numaran olmadığı için seninle telefon aracılığıyla iletişime geçemezler.

 • Merhabalar,
  Bangkoktan iphone 7plus almayı düşünüyorum,oradaki apple store a gidemezsem avmlerdeki güvenilir görünen teknoloji mağazalarından alsam bi problemle karşılaşır mıyım?

  • Merhaba Seda,
   Bangkok’a gittiğin zaman kendini bambaşka bir dünyada gibi hissedeceksin. Bilmediğin yüzlerce marka adı göreceksin. Bu konuda sana kimse garanti veremez diye düşünüyorum.

 • merhaba, yurtdışından toplam 2 iphone ile gelmek mümkün mü? gümrükte kontrol ederlerse ve 2 telefon da paketsizse yine de el koyma hakları oluyor mu? yoksa sadece paketli ürünlere mi el koyarlar?
  ayrıca apple sitesinden ürün alırken authorization failed hatası alınıyorsa sebep ne olabilir?

  • Merhaba Beril,
   Cihazların paketinde olup olmamasının bir anlamı yok. Eğer kontrol esnasında anlaşılırsa cihazı ambara götürürler. Tekrar yurtdışına çıkarken alırsınız. Aldığınız hatanın sebebi ödeme bilgilerinin yanlış olmasından ya da şüpheli hareket olmasından kaynaklanıyordur.

 • Merhaba Samet Bey, Almanya’da yaşıyorum ben buradan aldığım 2.el iphone 7 telefonun Türkiye’de çalışması için simlock free olması yeterli midir? Dikkat etmem gereken başka bir husus var mıdır? imei Numarasını da kontrol edeceğim

  • Merhabalar,

   Cihazın simlock free olduğundan emin olun. Cihazı TR’ye getirdikten sonra pasaportunuza işletip kullanabilirsiniz.

   iPhone’un Sim Kilitli olup olmadığı nasıl anlaşılır?
   1. Yöntem: Eğer iPhone elinizde ise kolayca başka bir sim kartı takarak, çalışıp çalışmadığına bakabilirsiniz. Çalışıyorsa unlocked yani sim kilitsiz demektir.
   2. Yöntem:Yine elinizde iPhone bulunuyorsa, Ayarlar > Hücresel > Hücresel veri ağı kısmında değişiklik yapabiliyorsanız, o iPhone unlocked yani sim kilitsiz demektir.
   3.Yöntem:Online araçları kullanabilirsiniz. Örneğin imei(nokta)info sitesinden imei’nizi aratarak, sim kilidinin açık olup olmadığını kontrol edebilirsiniz. Imei’nizi bilmiyorsanız tıklayın: iphone imei nasıl öğrenilir?
   Bu siteye kayıt olarak test yaptırdığınızda sonuçlar şu şekilde yorumlanmalı:
   Unlocked: false – sim kilitsiz
   Unlocked: true – sim kilitli

 • merhaba iyi günler
  Ben tanımadığım birinden ıphone almayı düşünüyorum. Telefonu yurt dışından getirmiş ve kutusu dahi açılmamış pasaporta işlenmemiş ve türkiye garantisi varmış fiyatıda çok uygun söyledi. Bu söylenenlere ne derece güvenebilirim

  • Merhabalar,
   Faturasınızı kontrol edebilirsiniz. Fatura tarihinden itibaren 1 yıl garanti kapsamındadır.

 • Merhaba, Kırgız bi arkadaşım Türkiye’ye gelirken yanında kaç telefon getirebilir (kendi telefonu dışında)?

  • Merhabalar,
   Sadece 1 tane telefon getirebilir. Gümrük görevlileri sayısı fazla olan telefonlardan vergi talep edebilir.

 • Selamlar, Amerikada yaşayan arkadaşımın adresine iPhone X göndericem ama apple usa sitesinde bilgilere ne yazmam gerekiyor? Mesela fatura adresine benim kendi adresimi mi yazıcam? Apple kimliğim tr deki ile aynı mı olması lazım?

  • Merhaba Emir,

   Göndereceğin arkadaşının adresini fatura adresi olarak yazabilirsin. Kendi apple kimliğinden giriş yapıp alabilirsin. Fatura adı ile irtibata geçilecek kişi farklı kişiler olabilir.

   • Cok tesekkur ederim buna ek olarak tr kredi kartimin adiyla fatura adi ayni olsa yeterli oluyo sanirim, iyi gunler

 • Merhaba akrabam amerikadan bana bir iphone 8 plus getiricek ancak kendisine de bir tane aldı o kendi pasaportuna kendi telefonunu işleticek ben herhangi bir ülkeye gidip Türkiye ye giren bir kişinin pasaportuna kayıt ettirebilir miyim?

 • Geri dönüşünüz için teşekkürler, yalnız Amerika’dan alınan cihazlarda 1 yıllık garanti geçerli değil diyorlar.Avrupa için geçerliymiş.Bu konuda net bilginiz var mı 1 yıllık garanti kesin olacak mı?Bir de iPhone X da kronik problemler olabilir gibi yorumlar okudum.Bu konuda sizin fikriniz nedir?

 • Merhaba yeni iphone alacağım. Yakında bir tanıdığım Amerika’ya gidecek ve eğer istersem iPhone X getirebilir durumda.Merak etiğim Türkiye’de garanti olmaması durumu sorun çıkartır mı?Ekstradan burda garantiveya sigorta yaptırabiliyor muyum?Ya Türkiye’den iPhone 8 Plus yada Amerika’dan iPhone X alacağım.Sizce hangisi mantıklı

  • Merhaba Furkan,

   iPhone almaya karar verdiysen Amerika’dan iPhone X almak daha mantıklı bana göre. Alacağın cihazın 1 yıl garantisi olacaktır. Distribütörler aracılığıyla servise verebilirsin cihazını.

 • merhaba,
  Yazınızı okudum ve tam da dediğiniz gibi her şey ancak bir şey hariç.Yurtdışından alınan telefonlar hala apple tarafından garantili bizzat kendim yaşadım.Ancak sadece zorlu veya akasya da işlem yaptıramıyorsunuz.Bunun dışında distrbtör olan her yerde ( Lydia,kvk,genpa vs) götürdüğünüzde onlar aracılığıyla apple’a gidiyor ve o şekilde hizmet alıyorsunuz.Bu hususu paylaşmakta fayda var.

  • Merhaba Deniz,

   Bilgilendirme için çok teşekkür ederim. Lydia teknik servis ile az önce telefon görüşmesi yaptım. 1 yıllık teknik destek sağladıklarını doğruladılar.

 • Dün kadikoy bir iphone saticisiyla görüştüm almanyadan getirdikleri ve 1 yil garantisi olduğunu söylediler bana

 • Avrupadan gelen iphone la 1 yil apple garanti kapsaminsa degil mi artık?

 • En ucuz iphone nereden alinir diye dusunurken cevabi en alttaki linkde buldum. En ucuz iphone7 plus hangi ülkede ?

Bir Cevap Yazın

Site Footer

%d blogcu bunu beğendi: